به وب سایت
زهرا محقق طوسی
خوش آمدید

داستان کوتاه چیست؟

در ابتدا بهتر است تعریفی از داستان کوتاه داشته باشیم.

  • حجم داستان کوتاه از رمان یا داستان بلند کمتر است.
  • به قول ادگار آلن پو: داستان کوتاه قطعه‌ای تخیلی است که میتوان آن را در یک نشست خواند.
  • تعداد کلمات در داستان کوتاه ثابت و مشخص نیست. برخی تعداد را تا 2000 کلمه می‌دانند و بعضی هم تا 10000.
  • تعداد شخصیتها در داستان کوتاه کم و در نهایت چهار نفر است. البته تعداد کم شخصتیها دلیلی بر نپرداختن به شخصیت‌پردازی صحیح و کامل نیست.

حالا که دانستیم داستان کوتاه چیست، به سراغ نحوه نوشتن آن برویم.

 

داشتن ایده

وقتی قصد دارید داستان بنویسید، باید در ابتدا فکر کنید که در رابطه با چه موضوعی می‌خواهید داستان بنویسید. شاید بگویید نمی‌دانم. بی‌شک همه ما جرقه‌ها و ایده‌هایی برای نوشتن داریم اما آنها را به‌دردبخور نمی‌دانیم. اما خوشبختانه باید بگویم که:

1- ایده داستان می‌تواند از زندگی روزمره گرفته شود.

2- یا ادامه داستانی را که قبلن خوانده‌ایم و یا فیلمی که دیده‌ایم. مثلن در کتاب یا فیلم “میشل استروگف” نوشته “ژول ورن“، اگر شخصیت اصلی یا همان استروگف به دست تاتارها کور نمی‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟

یا در رمان “دزیره” نوشته “آن ماری سلینکو“، اگر ناپلئون با دزیره ازدواج میکرد و دست رد به سینه ژوزفین میزد، ادامه داستان چه میشد؟ یعنی شما واقعیت را نیز عوض می‌کردید.

3- یا اینکه پاراگراف اول یک داستان را برداریم و ادامه آن را خودمان بنویسیم.

4- از یک تصویر و یا موسیقی الهام بگیریم.

 

شخصیت‌پردازی

اکنون ایده داستانتان را پیدا کرده‌اید. شخصیت اصلی کیست و چه ویژگیهایی دارد؟ ویژگیهای ظاهری و روحیش چگونه است؟ آیا خصوصیاتی که برایش در نظر گرفته‌اید با منطق داستان جور درمی‌آید؟

بنابراین یک شخصیت برای داستانتان در نظر بگیرید و به او خصوصیات ظاهری و روحی و روانی بدهید و یک موجود را بیافرینید.

 

کشمکش

حالا باید حداقل یک کشمکش برای شخصیت داستان بنویسید. اگر شخصیت داستانتان از ابتدا تا انتهای داستان در یک شرایط و وضعیت باشد، آیا برای خواننده رضایت بخش است؟ آیا دلیلی برای خواندن داستانتان وجود خواهد داشت؟ اگر مدام شخصیتتان غرق در خوشی یا رنج باشد، آیا برای خواننده دلپذیر خواهد بود؟ پس ما در داستان نیاز به کشمکش داریم. اینکه شخصیت بعد از کشمکش برنده یا بازنده باشد دست شماست.

 

پایان بندی

یک داستان خوب علاوه بر اینکه شروع خوب و غافلگیر کننده‌ای دارد، پایان بندی خوبی نیز دارد. حتمن داستانهایی خوانده‌اید یا فیلمهایی دیده‌اید که پایان رضایت بخشی نداشته‌اند. اگر شما جای نویسنده داستان یا فیلم بودید پایان آن را چگونه می‌نوشتید؟

ادامه دارد…………………

این را هم بخوان

طرح داستان چیست؟

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید برایتان مفید باشد