به وب سایت
زهرا محقق طوسی
خوش آمدید

سلما لاگرلوف کیست؟

سلما لاگرلوف در 20 نوامبر 1858 در سوئد به دنیا آمد.

اولین رمانش “افسانه گوستاو برلینگ” را در سن 33 سالگی هنگامی که به عنوان معلم مشغول به کار بود، نوشت. او اولین زن برنده جایزه نوبل ادبیات است که آن را در سال 1909 کسب کرد. وی همچنین اولین زنی بود که به عضو آکادمی سوئد درآمد. در سال 1902 او “ماجراهای شگفت انگیز نیلز” را نوشت. این رمان در مورد پسری است که به اندازه انگشت شست کوچک شده و از جنوبی‌ترین نقطه سوئد به سراسر کشور سفر می‌کند. این رمان یکی از مشهورترین کتابهای لاگروف است و به بیش از 30 زبان ترجمه شده است.

 

آزادی در جنگل

نویسنده: سلما لاگرلوف

مترجم: احمد شاملو

انتشارات: ویکتور هوگو

 

داستان من و کتاب:

داستان فوق، یکی از داستانهایی است که ما آن را در حین کلاس در آموزشگاه داستان‌نویسی ویکتور هوگو، مطالعه و از نظر ساختاری و اصول داستان‌نویسی بررسی میکنیم.

 

چند جمله کوتاه از کتاب:

هر روز موقعی که تمام سر و صداها می‌خوابید و دیگر حتی روی جاده هم صدای پای کسی به گوش نمی‌رسید و جنگلبان برای مواظبت درختها و مزرعه ها به سر کارش می‌رفت، سگ جنگلبان هم که اسمش “کار” بود، برای بازی به سراغ بز کوچولوئی می‌رفت که به آن لقب “پشم خاکی” داده بودند.

 

“پشم خاکی” همیشه محزون و ناراحت به نظر می‌رسید. اما عجیب بود که تا چشمش به “کار” می‌افتاد از جا می‌پرید، بلند می‌شد، می‌ایستاد و وانمود می‌کرد که از دیدن او خیلی خوشحال است. با وجود این همیشه معلوم بود که ناراحت است. هیچوقت هم رشد نمی‌کرد و از آنکه بود چاقتر نمی‌شد تا جایی که این آخرها حتی دیدن “کار” هم خوشحالش نمی‌کرد.

 

آن شب یکی از قشنگترین و زیباترین مهتابها بود. آخر تابستان بود و هوا از صافی مثل شیشه برق می‌زد. اما داخل جنگل کمی تاریک به نظر می‌رسید و به همین دلیل “پشم خاکی” سعی میکرد خیلی آهسته راه برود که مبادا زمین بخورد.

 

پنج سال گذشت و “پشم خاکی” و “کار” همینطور با هم بودند. تا اینکه بالاخره یک روز از طرف باغ وحش آمدند، “پشم خاکی” را دیدند و قرار گذاشتند او را بخرند و با خودشان ببرند.

 

این را هم بخوانید

بازخواهم گشت

غرامت دل

شاهراه تأثیرگذاری

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید برایتان مفید باشد