Menu

خاطرات و عکسهای روسیه

تاریخ سفر: خرداد ۱۳۹۷پرواز ما از تهران به مسکو بود. وقتی وارد فرودگاه شدیم لیدر منتظر ما بود و بعد که همه جمع شدیم، به مقصد سنت پترزبورگ پرواز کردیم.

بعد از ورود به سنت پترزبورگ و استراحت در هتل، سوار بر کشتی شدیم و بر روی رودخانه نوا حرکت کردیم. باد سردی می‌وزید و دیدن ساختمانهای اطراف رود و آسمون برام خیلی جذاب بود.

تقریباً روزهای اول ورودمون به سنت پترزبورگ، من و همسفرم صبح زود بیدار شدیم و بعد از خوردن صبحانه و قبل از اینکه گشت تور شروع بشه شروع کردیم به پیاده روی. در مسیرمون وارد این پارک زیبا شدیم.

پارک بسیار خلوت بود و چند نفر مشغول ورزش بودند. ما هم از موقعیت استفاده کرده و قدمی در پارک زدیم و عکسهای خاطره انگیز گرفتیم.دختر زیبای روس در حال فروختن مگنتموزه هرمیتاژ، مجموعه‌ای بزرگ از آثار هنری و سلطنتی در سنت پترزبورگ روسیه است. در این موزه، آثار هنرمندان و نقاشانی مثل میکل آنژ، داوینچی، گوگن و …. به نمایش گذاشته شده.

برای بازدید از این موزه باید در صفی طولانی منتظر بمانید ولی ما چون با تور بودیم براحتی وارد شدیم. لیدر به هر کداممان دستگاهی داد که مجهز به هندزفری بود و توضیحات رو می‌تونستیم بشنویم.کاخ پترهوف خارج از سنت پترزبورگ و در کرانه‌های خلیج فنلاند قرار داره و به دستور پطر کبیر ساخته شده. از دیدنی‌ترین بخشهای کاخ میتوان فواره و تندیسهای برنزی رو نام برد.

تمام نقاشیها، مبلها، لوسترها اصل بوده و در زمان جنگ جهانی دوم و قبل از رسیدن آلمانها جابجا شده.در یکی از مسیرها، لیدر ما رو به منطقه‌ای برد که پر از عروس و داماد بود. ما وارد کلیسا شدیم و کشیش داشت این عروس و داماد رو عقد می‌کرد.این هم یک عروس و داماد دیگه. من از دور اونها رو دیدم و دوان دوان به سمتشون رفتم و ازشون خواهش کردم که اجازه بدهند تا ازشون عکس بگیرم.صنایع دستی روسیه. ما وارد مغازه‌ها می‌شدیم و از فروشنده خواهش می‌کردیم اجازه بدهند تا عکس بگیریم و اونها هم اجازه می‌دادند.ماتروشکا یکی از سوغاتیهای روسیه. عروسکهای چوبی تو در تو که حداقل از ۳ عروسک تشکیل می‌شه. عروسکها از وسط به دو نیم تقسیم می‌شوند و چند تا داخل همدیگه قرار می‌گیرند. کلیسای ناجی در خون در سنت پترزبورگ. این بنا به دستور الکساندر سوم بخاطر یادبودی از پدرش الکساندر دوم ساخته شده.در روسیه کلیسا زیاد دیده می‌شد که اکثر ساختمانها به رنگ آبی روشن یا لیمویی بودند.کاخ ویلیام پسر کاترین در شهر پوشکین روسیه

قرار بود ما از کاخ کاترین بازدید داشته باشیم ولی وقتی به نزدیکی کاخ رسیدیم متوجه شدیم که مقامات دولتی از کاخ بازدید دارند.

بنابراین به پیشنهاد لیدر به کاخ ویلیام رفتیم که بسیار زیبا بود. بعد گفتیم کاخ پسر کاترین که اینه پس کاخ خودش چیه؟تصاویری از شهر پوشکین

بعدازظهرها وقتمون آزاد بود و من و دوستم در اطراف هتلمون به گشت و پیاده‌روی مشغول می‌شدیم. در بعضی از خیابانها کانالهای رودخانه نوا بود که مردم در کشتی‌ها مشغول شادی و رقص بودند. لیدرمون می‌گفت روسها مثل ما ایرانیها آشپزخونه ندارند که بخوان مرتب غذا بپزند و خونه‌هاشون هم مثل ما نیست. بنابراین جشنها و مهمونیهاشون رو در کشتی برگزار می‌کنند. بر فراز مسکو

بعد از ۳ روز اقامت در سنت پترزبورگ به مسکو رفتیم.

 مجموعه کرملین مسکو که از چندین کاخ، کلیسا و …. تشکیل شده و مقر ریاست جمهور روسیه است. برای بازدید از این مجموعه باید یک نصفه روز وقت بگذارید چون تعداد دیدنیها زیاده.

بعضی از همسفرهای ما که سنشون بالا بود نیمه راه می‌نشستند و دست از بازدید می‌کشیدند چون خسته می‌شدند. ناقوس شکسته یکی دیگه از جاذبه‌های مجموعه کرملین که برای استفاده در یکی از کلیساها طراحی شده بوده ولی موقع ریخته‌گری دچار آتش سوزی و قسمتی از اون جدا میشه و حالا ناقوس رو به این صورت به عنوان جاذبه در معرض نمایش قرار دادند. توپ سزار توپی بسیار بزرگه که بصورت نمادین در کاخ کرملین قرار داده شده. این توپ در قرن ۱۶ میلادی توسط آندری چوخوف ریخته‌گری شد و در هیچ جنگی از آن استفاده نشده است.
مرکز خرید گوم که در نزدیکی مجموعه کرملین قرار داره و اجناس لوکس و گرون قیمتی داره

یکی دیگه از جاذبه‌های دیدنی مسکو، متروی این شهره. در این بنا تعداد زیادی تابلو و آثار هنری رو می‌تونید مشاهده کنید. علاوه بر این زیبایی، مترو دارای خطوط زیاد و مرتبط به هم هست که تأثیر مثبتی بر کنترل ترافیک شهر داره. مجسمه پوشکین شاعر و نویسنده نامدار روسیه و همسرش که در مقابل منزلش قرار دارهیک روز بعدازظهر من و دو تا از همسفرهای خانم برای سوار شدن روی کشتی به ایستگاه مجاور کاخ کرملین رفتیم و حدود یک ساعت روی کشتی بودیم. اول روی عرشه نشستیم و اطرافمون درختان زیبا بود. هوا سرد شده بود و داشت باد می‌وزید. بعد هوا بارونی شد و ما به داخل کابین رفتیم و همراه با خوردن بستنی مشغول دیدن مناظر اطراف شدیم.

با توجه به نظراتی که دریافت کردم راجع به غذاها صحبت میکنم. از اونجایی که من از نظر شرعی روی خوردن غذاها حساسم، از تهران چند کنسرو همراه خودم برده بودم که برای شام استفاده می‌کردم.

همون روز اول هم در رابطه با شرعی بودن غذاها از لیدر پرسیدم که ایشون گفت خیالتون راحت باشه. لازم به توضیحه که اکثر تورها شام رو در برنامه غذایی خودشون ندارند و ما خودمون باید هزینه کنیم. فکر کنم تمام وعده‌های غذایی ناهار با تور بود که یکی دو وعده در هواپیما بودیم که شامل ساندویچ کوچک گوشت و مخلفات بود که من فقط نونش رو خوردم. دو وعده غذای ایرانی داشتیم که شامل یک وعده ناهار و یک وعده شام بود که به رستوران ایرانی مراجعه کردیم.

یکی دو وعده فست فود بود، یکی دو وعده هم در سنت پترزبورگ به رستورانی تاجیکی یا گرجی که نزدیک هتل بود رفتیم و تقریبا غذایی مثل آبگوشت بهمون دادند که همراه با ناهار سالاد شیرازی و دوغ هم بود.

ناهار روز آخر در مرکز خریدی در مسکو بود که به یک غرفه لبنانی مراجعه کرده که علامت حلال رو داشت و سفارش پیتزا دادیم و بعدش هم چای خوردیم. صبحانه هم در هتلهامون بود که تنوع زیادی نداشت. شامل انواع دنتها، کره، پنیر، مربا و یک نوع میوه یا پرتقال و یا سیب، نوشیدنی هم قهوه بود.

در مورد ارتباط با روسها بگم که چون ما با تور بودیم خودمون زیاد بیرون نمیرفتیم. اونهایی که در سنت پترزبورگ بودند بسیار زیبا بودند چه مردها و چه زنها. اکثر روسها خیلی سیگار می‌کشیدند حتی در سنین پایین. اوایل که با همسفرم بیرون می‌رفتیم من بخاطر حجابمون می‌ترسیدم ولی کسی به ما کاری نداشت و از کنار ما خیلی عادی عبور می‌کردند.

روزی که ما از مترو می‌خواستیم به سمت محل سوار شدن کشتی روی رودخونه مسکوا بریم از یک نگهبان کمک خواستیم که او بیرون از مترو اومد و جهت رو به ما نشون داد. روسها به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند و از این لحاظ ارتباط باهاشون سخته.

روز آخر که ما ناهارمون رو خوردیم و داشتیم از مرکز خرید خارج می‌شدیم یکی از همسفرها یادش اومد که کیف پولش رو در یکی از غرفه‌های خوراکی جا گذاشته و به همراه لیدر به اونجا مراجعه کرد و متوجه شدند که پیش خدمت کیف رو برداشته و به مسئول رستوران داده تا صاحب کیف پیدا بشه و در کل من برخورد بد و زننده‌ای ازشون ندیدم.

سری به

خاطرات و عکسهای مالزی

سفر مجازی ایتالیا

سفر نوروزی به هند با تور

بزنید.

مطالب مرتبط

8 پاسخ به “خاطرات و عکسهای روسیه”

 1. نوید گفت:

  سلام
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  خیلی خیلی جالب بود. ممنونم که عکسهای سفرتون رو به اشتراک گذاشتین و ما رو هم در لذت بردن از زیبایی ها شریک کردین.
  من به روسیه علاقه خاصی دارم برای همینم واقعا از دیدن تصاویر لذت بردم.
  جسارت منو ببخشید خیلی عالی میشد اگر توی نوشته تون درباره غذاها، فرهنگ و مردمش (مثل برخوردهایی که داشتین) بیشتر مینوشتین.
  بازم ممنونم. خیلی عالی بود.

 2. زهرا طوسی گفت:

  سلام ممنونم از نظرتون، در اولین فرصت بدست آمده راجع به این موضوع خواهم نوشت.

 3. نوید گفت:

  ممنون بابت توجه تون.
  خیلی هم عالی.

 4. دوست گرامی مطلب جدیدی در انتهای متن اضافه کردم.

 5. زهراشهراد گفت:

  سلام
  خانم طوسی عزیز ازدیدن سفرنامه های مصورتون بسیارلذت بردم .براتون بهترین هاراآرزومندم🙏

 6. نوید گفت:

  سلام
  خیلی ممنونم که وقت گذاشتین.
  واقعا لذت بردم و خوشحالم که رفتار بدی ندیدین. در مورد غذا، اتفاقا من بدغذا هستم و اگه یه روزی بتونم برم با خودم کنسرو و غذای آماده باید ببرم. 🙂
  بازم متشکرم بابت توجه تون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *