به وب سایت
زهرا محقق طوسی
خوش آمدید

بازدید کلی 342 , بازدید امروز 2 بازدید امروز

آیا تا به حال در زندگیتان با کسانی مواجه شده‌­اید که مرتب سعی دارند شما را نصیحت کنند ولی وقتی شما زندگی آنها را می­‌بینید متوجه می­شوید خودشان اشتباهات زیادی در زندگیشان دارند. تجربه خودم در این مورد اینست که والدین سخت گیر و نصیحت کننده‌­ای داشتم که ما را مرتب از انجام کار اشتباه برحذر می­‌داشتند.

کم کم وقتی سنم بالاتر رفت متوجه شدم که آنها در زندگیشان پر از اشتباه و خطا بودند و هستند، پس چرا ما بخاطر اشتباهاتی که انجام می­دادیم مورد تنبیه قرار می­‌گرفتیم؟

بعد کم کم که وارد مدرسه شدم دوست صمیمی داشتم که مرتب من را نصیحت می­کرد و من تصمیم گرفتم از آرزوهایم برایش صحبتی نکنم چون احساس می‌کردم دوباره می­خواهد مرا نصیحت کند.

تا جایی که یادم می‌آید من هیچگاه در زندگی کسی مداخله نکرده و نظری نداده‌­ام مگر اینکه خود شخص از من تقاضا کرده باشد. ولی در اطرافیانم کسانی را می­بینم که مرتب سعی دارند روشی را که خودشان در مورد کاری انجام داده­اند را به ما القاء کنند، خواه روش آنها خوب بوده و یا بد.

چیزی که من را در ارتباط با دیگران آزار می­دهد همین دخالتها و نصیحتهاست. تا جایی که مجبور شدم هفته قبل این موضوع را به یکی از بستگانم که هم سن و سال خودم است گوشزد کنم. نمی­دانم مردم با نصیحت کردن و القاء نظر خود به دیگران چه سودی می­برند؟

خواهرم هم وقتی پسرش را به دنیا آورد با چنین مشکلی روبرو شد. هر کدام از خانمهای فامیل سعی می­کردند روش بچه­‌داری خودشان را به او آموزش بدهند و او حسابی کلافه شده بود. به نظر شما چرا دیگران مرتب سعی بر نصیحت دیگران دارند؟

یکی از دوستان دلایل دخالت دیگران را اینگونه ذکر کرده است:

  • ما در نزد دیگران از خودمان و یا زندگیمان صحبت می‌کنیم چون نیاز به یک شنونده داریم ولی آنها فکر می‌کنند که ما نیاز به یک راهنما داریم.
  • شاید در زمانی ما از روی دلسوزی کسی را نصیحت کرده‌ایم و حالا آن شخص به خود اجازه می‌دهد که ما را نصیحت کند.
  • شاید ان شخص تجربه مشابه ما را داشته است بنابراین بدون آنکه از اشتباه خود صحبتی کند به منظور کمک، ما را نصیحت می‌کند.
  • یکی دیگر از دوستان صحبت از سایه کردند. یعنی اینکه ناخودآگاه آنها ایرادات و نواقص خودشان را در قالب نصیحت به دیگران به خودشان نشان می‌دهد.
  • یکی دیگر از دوستان گفتند که مادرشان همواره نصیحت کننده هستند. البته اکثر مادرها در حال نصیحت هستند.
  • نظر خودم این هست که ما افکار و باورهای خودمان را قبول داریم. بنابراین سعی می‌کنیم نحوه فکر کردن و بقیه امور زندگیمان را به دیگران بقبولانیم.
  • دوستان اگر تجربه ای در این خصوص دارید خوشحال می‌شوم در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید

شاید برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.