به وب سایت
زهرا محقق طوسی
خوش آمدید

بازدید کلی 254 , بازدید امروز 2 بازدید امروز

شاید شما تابلوی مونالیزا یا لبخند ژکوند را از نزدیک دیده و یا در مورد آن چیزهایی شنیده باشید؟ تابلویی که بیشترین بازدید در موزه لوور را بخود اختصاص داده و هنوز جزء اسرار هنری بشمار می رود و بخشی از شهرت آن،  سرقت از موزه لوور است.

بد نیست برایتان کمی از قصه مونالیزا بگویم.  قصه ای که از پیج ایمان روئین دژی  @iman_travelerگرفته شده است.

تولد

یکی بود یکی نبود. در قرن ۱۵ میلادی، پدر مونالیزا مردی بوده که در زندگیش سه ازدواج داشته است.

بعد از اینکه دو همسرش در جوانی فوت می کنند برای بار سوم تصمیم به ازدواج می گیرد.

اما این بار با مادر مونالیزا وصلت می کند. اما او اشراف زاده ای بوده که با گذر زمان قدرت خودش را از دست می دهد.

این اشراف زاده، مالک یا اجاره کننده چند زمین در اطراف فلورانس بوده که گندم، انگور و زیتون در آنها کشت می شدند و خرج خانواده را تأمین میکرده اند. مونالیزا جمعا ۶ خواهر و برادر داشته است.

در آن زمان اشراف درجه اجتماعی بالایی داشتند و سعی می کردند با خانواده های هم رده یا بالاتر از خودشان ازدواج کنند تا قدرت و ثروت بیشتری را بدست بیاورند و ازدواجها هم براساس علاقه نبوده است.

ازدواج

بنابراین در سال ۱۴۹۵ میلادی، لیزا جراردینی (مونالیزا) در سن ۱۵ سالگی، با فرانچسکو بارتولومئو جوکوندو تاجر پارچه ابریشم و ۳۰ ساله  ازدواج می کند.

لیزا همسر سوم فرانچسکو می شود که مهریه او ۱۷۰ فیورین (حقوق یک نفر در سال حدود ۳۰ فیورین بود) و زمینی در خارج از شهر بوده است.

این مهریه سنگین نشان دهنده علاقه داماد به عروس بوده است.

آنها در هشتمین سالگرد ازدواجشان به یک خانه مستقل نقل مکان می کنند و بعد از مدتی لئوناردو داوینچی به سفارش آقای جوکوند، شروع به ترسیم پرتره لیزا می کند.

مونالیزا پنج فرزند به دنیا می آورد که دو نفر از دختران به صومعه فرستاده می شوند. بعضی بر این باورند که همسر او بر اثر طاعون فوت می کند و برخی هم معتقدند تا ۸۰ سالگی زنده می ماند.

مرگ

ادامه دارد

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید

شاید برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.