به وب سایت
زهرا محقق طوسی
خوش آمدید

بازدید کلی 401 , بازدید امروز 2 بازدید امروز

در ابتدا باید بگم که سعی من این هست تا جایی که بتونم مسائل شرعی و دینی رو انجام بدم.

یکی از دغدغه­‌های من در سفر خارجی همین خوردن غذای حلال هست. بنابراین در سفرهای روسیه و هند برای صرف صبحانه سعی می­‌کردم غذای گوشتی نخورم و از لبنیات، میوه، کیک و شیرینی و ….. استفاده کنم.

در هند هتل ما پنج ستاره بود و تنوع صبحانه خیلی زیاد بود، بنابراین دست من در انتخاب باز بود. برای شام هم تعدادی کنسرو خریداری کرده بودم که در اطاقم می‌خوردم. خوب این از صبحانه و شام.

میمونه ناهار که وقتی در سفر هستیم بالطبع موقع خوردن ناهار بیرون هستیم و در این مواقع من مجبور بودم تابع جمع باشم و سعی می­‌کردم تا می­تونم از غذاهای گوشتی نخورم. حتی از همسفرهای دیگه هم شنیده بودم که اونها هم به هنگام سفر از سالاد یا چیزهای دیگه استفاده می‌کنند.

تجربه دیگه من روز آخر سفرم در مسکو بود که لیدر، ما رو به یک مرکز خرید برد و ما در فودکورت این مرکز خرید یک غرفه لبنانی دیدیم و سفارش پیتزا و …. دادیم. بعضی از غرفه‌ها علامت حلال رو بر روی شیشه یا جلوی غرفه نصب کرده­ بودند.

اگرچه نظر بعضی از فقها این هست که صرفا نباید به علامت حلال اکتفا بشه. در مالزی هم بدلیل اینکه از طریق وزارت علوم به سفر رفته بودم اصلا مشکل نداشتم.

در ادامه توجه شما رو به مبحث گردشگری حلال جلب می‌­کنم. این مطالب از وب سایت چمدان اتخاذ شده. گردشگری حلال یکی از جدیدترین شاخه‌های گردشگری است که از حدود یک دهه اخیر وارد این صنعت شده است و تعاریف متفاوتی نیز برای توصیف و تشریح آن ارائه شده که البته دارای مشترکات و همچنین اختلافاتی نیز هست، اما همه انها بر مبنای دینی تعریف می شوند.

بنابر برخی تعریفات، گردشگری حلال نوعی گردشگری است که در آن تمهیداتی بر مبنای موازین اسلام و جهت انطباق با آن صورت گرفته است.

می‌توان گردشگری حلال را زیر مجموعه گردشگری مذهبی دانست که بر اساس باورهای خانواده‌های مسلمان و پایبند به شریعت اسلام سازمان‌دهی می‌شود.

سازمان جهانی جهانگردی نیز گردشگری حلال یا (Halal tourism) را چند سال است پذیرفته و برای آن تعاریفی ارائه کرده است. بر اساس تعریف سازمان جهانی جهانگردی گردشگری حلال محصول جدیدی از صنعت گردشگری است که برنامه‌های تفریحی و گردشگری ویژه‌ای را برای مسلمانان تدارک می‌بیند.

به این معنا که مسلمانان از هر کشوری که باشند مایلند در برنامه‌های تفریحی و سفرهای خود به آداب شرعی عمل کنند.

به عنوان مثال از غذای حلال رستوران‌ها استفاده کرده و یا در هتل‌هایی که مشروبات الکلی سرو نمی‌کنند اقامت کنند.

همچنین برای زنان و مردان استخرهای شنای جداگانه در نظر گرفته شود و در طول سفر اوقات شرعی اعلام و برای آن برنامه ریزی شود.

ضمن آنکه بیشتر این گردشگران مسلمان مایلند در برنامه سفر خود بازدید از اماکن مذهبی نیز وجود داشته باشد.

در ادامه مطالبی رو از وب سایت چند آژانس گردشگری ارائه می‌کنم.

آژانس الی گشت مقاله ای رو تحت عنوان معرفی بهترین رستورانهای حلال در مسکو در وب سایت خودش قرار داده که به نظر من در این مورد، کمک خوبی خواهد بود.

آژانس دلتابان هم در وب سایت خود مطلبی رو تحت عنوان بهترین رستورانهای حلال پاریس قرار داده که پیشنهاد می­کنم این مطلب رو هم مشاهده کنید.

خوشحال میشم شما هم نظرات و تجربیات خودتون را در میان بگذارید.

و در ادامه، مقالات دیگر و مرتبط:

آیا در داشتن حجاب و سفر به کشورهای خارجی مغایرت وجود دارد؟

آیا یک خانم مجرد می­تواند به تنهایی سفر کند؟

 

 

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید

شاید برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.