به وب سایت
زهرا محقق طوسی
خوش آمدید

بازدید کلی 404 , بازدید امروز 2 بازدید امروز

هر ساله بیشتر از ۹ میلیون نفر از کشورهای مختلف سراسر دنیا به دیدن لندن می آیند. آنها به دیدن نمایشها و موزه ها میروند. آنها ساختمانهای قدیمی و جالبی رو میبینند که اکثرشان قدمت یکصد ساله دارند. مردم در پارکها مینشینند یا قدم میزنند و یا در میخانه ها مینوشند. آنها به منظور دیدن مغازه ها یا شعبات هارودز به خیایان آکسفورد میروند.

دو میلیون بازدید کننده به برج لندن میروند. یک میلیون بیشتر از این تعداد، به بازدید از کلیسای جامع سنت پل میروند. بله لندن شهری بزرگ و زیبا با دیدنیهای بیشمار و انجام کارهای زیاد است. اما پیدایش این شهر چگونه بود؟

 

  • در آغاز

لندن به زبان رومی یعنی خرگوش. قبل از اینکه رومیها در آنجا مستقر بشوند مردمانی در آن منطقه زندگی میکردند. اما در مورد آنها چیز زیادی نمیدانیم. رومیها در سال ۴۳ میلادی به انگلستان وارد شدند. آنها در نزدیکی رودخانه تیمز، خانه ها و ساختمانهایی را ساختند تا اینکه شهری برپا شد. آنها شهر را لاندینیوم نامیدند. مردم پلی بر روی رودخانه ساختند و کشتیهایی از دریا به سمت لاندینیوم آمدند. شهر بزرگتر و بزرگتر شد. ساختمانهای جدید مهم بر پا شدند و شما حالا میتوانید دیواره های شهر رومی را در کنار موزه لندن ببینید.

آن شهر ثروتمند حدود /۰۰۰/۵۰ نفر سکنه داشت. اما بعد از سال ۴۰۰ میلادی رومیها شهر لاندینیوم را ترک کرده و به روم برگشتند. و هیچکس به مدت صدها سال در آن زندگی نکرد. ساختمانها شروع به تخریب کردند. سربازان دانمارکی نزدیک به ۵۰۰ سال بعد بیشتر ساختمانها را نابود کردند. بعداً آلفرد، پادشاه انگلستان شد. او دانمارکیها را از لندن بیرون کرد و افراد او شهر را دوباره ساختند.

در سال ۱۰۶۶، ویلیام فاتح، از فرانسه به قصد پادشاهی به انگلستان آمد و سریعا شروع به ساخت برج لندن کرد. وقتی در سال ۱۵۰۹ هنری هشتم پادشاه شد، دوباره /۰۰۰/۵۰ نفر ساکن لندن شدند. تا سال ۱۶۰۰ جمعیت به /۰۰۰/۲۰۰ نفر رسید. اما تعداد زیادی از آنها در ساختمانهای قدیمی و کثیف ساکن شدند. در سال ۱۶۶۵، /۰۰۰/۱۰۰ نفر بخاطر بیماری طاعون مردند. بخاطر همین آن سال “طاعون بزرگ” نامیده شد. سال بعد یعنی در سال ۱۶۶۶، آتش سوزی بزرگی روی داد. آتش سوزی لندن.

آن حادثه از خانه ای در منطقه پودینگ لین نزدیک پل لندن شروع شد. بیشتر از /۰۰۰/۲۵۰ سکنه، خانه هایشان در لندن را از دست دادند. آتش، کلیسای جامع  سنت پل و ۸۸ کلیسای دیگر را از بین برد. حتی آتش تعداد زیادی از بدترین ساختمانهای قدیمی را هم از بین برد و پس از آن، ساختمانهای جدیدی که برای سکونت بهتر بود بر پا شدند. کلیسای جامع سنت پل جدیدی بین سالهای ۱۶۷۵ و ۱۷۱۱ ساخته شد. تا سال ۱۸۸۱، بیشتر از ۳ میلیون نفر در لندن ساکن شدند. اکنون بیشتر از ۶ میلیون نفر در این شهر زندگی میکنند. در دهه ۱۹۶۰ ،  تعداد جمعیت به ۸ میلیون نفر رسید. اما در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مردم از مرکز لندن به اطراف نقل مکان کردند.

 

  • بازدید از شهر

سریعترین و راحت ترین راه برای رسیدن به جاهای مختلف در شهر استفاده از یک قطار زیر زمینی است. قطارها در تمامی روز و بخش زیادی از شب فعال هستند. قبل از سوار شدن در قطار، بلیط بخرید. بهتر است بین ساعات ۸ تا ۱۰ صبح یا ۴ تا ۶ بعد از ظهر سفرتون رو شروع نکنید. این ساعات، ساعات شلوغی نامیده میشوند. هزاران نفر در حال رفتن به محل کار و یا برگشت به منزل هستند و حرکت کردن یا پیدا کردن جایی برای نشستن در قطار بسیار سخت است. شما میتوانید قسمتهای زیادی از لندن را از طریق یکی از اتوبوسهای قرمز رنگ معروف ببینید.

بعضی از اتوبوسهای ویژه گردشگری در یک سفر، شما را به قسمتهای جذاب شهر میبرند که حدود یک ساعت و نیم طول میکشد. اما شما  میتوانید سفرتان را متوقف کرده و در جایی که خواهان بازدید هستید از قطار پیاده شده و دوباره سوار شوید. تاکسیهای لندن “تاکسی سیاه” نامیده میشوند. اکثرشان سیاه هستند ولی تعدادی هم سیاه نیستند. شما میتوانید تاکسی که علامت “کرایه ای” دارد را متوقف کنید. راننده ها معمولا دوست داشتنی و کمک رسان هستند.

چرا برای طی کردن رودخانه تیمز قایق سوار نمیشوید؟ قایقها از وستمینستر پیر و چرینگ کراس پیر عبور کرده و تا تاور پیر و گرینویچ میروند. بین ماههای آوریل و اکتبر، شما میتوانید با قایق، سفری به مقصد طولانی تری مثل همپتون کورت که قصری زیبا در پارکی بزرگ است (حدود ۴ ساعت)  داشته باشید.

 

  • تعدادی از اماکن برای بازدید

خانه ملکه در قصر باکینگهام است. قصر در انتهای خیابان مال است. جاده ای طویل که از میدان ترافالگر شروع میشود. سربازان مستقر در قصر باکینگهام در ساعت ۱۱٫۳۰ صبح تعویض میشوند. این مراسم ۳۰ دقیقه زمان میبرد و صدها گردشگر برای دیدن آن حضور پیدا میکنند. شما معمولا در ماههای آگوست و سپتامبر میتوانید به بازدید از تعداد زیادی اطاق در قصر پردازید. اما به دلیل اینکه تعداد زیادی برای بازدید می آیند، پس باید برای منتظر ماندن، آماده باشید. شما همچنین میتوانید اصطبل سلطنتی را هم ببینید. اصطبل سلطنتی خانه اسبها و مربیان است. همچنین گالری ملکه در قصر است و شما میتوانید در سال به دفعات از آن بازدید بعمل آورید.

در آنجا شما میتوانید تصاویری از همه جهان مشاهده کنید. اکنون برج لندن، موزه و یکی از ساختمانهای معروف لندن است. بیشتر از ۲ میلیون نفر هر ساله از آن بازدید میکنند. راهنماهایی در مورد برج به مردم اطلاعات میدهند. همچنین شما میتوانید جواهرات تاج، قلعه خونین و قلعه سفید را ببینید و قدمی در اطراف دیوار بزنید تا شاید یکی از پرندگان سیاه معروف به کلاغ سیاه را ببنید.

پل برج در نزدیکی برج لندن است. این پل یکی از مشهورترین پلهای شهر است که در تاریخ ۱۸۹۴ افتتاح شد. کلیسای جامع سنت پل بر روی لوگیت هیل قرار گرفته و از پل دور نیست. کلیسا بعد از آتش سوزی لندن توسط سر کریستوفر رن ساخته شد. رن بیش از ۵۰ کلیسا ساخته است. گردشگران میتوانند از گالری گلدن بالا رفته و تمام لندن را مشاهده کنند.

 

  • وست‌مینستر

صومعه وست‌مینستر بیش از ۹۰۰ سال قدمت دارد و یکی از مشهورترین کلیساهای لندن است. بعد از ویلیام فاتح، تاج گذاری تمامی شاهان و ملکه های انگلیس در این کلیسا انجام گرفته است. خانه های مجلس شورا در نزدیکی صومعه وستمینستر قرار دارد. این منطقه، خانه دولتمردان بریتانیایی است.

ساعتی که از ساختمانی در این منطقه آویزان است بیگ بن نام دارد. نخست وزیر در صدر دولتمردان بریتانیایی است در داونینگ استریت پلاک ۱۰ زندگی میکند. در مسیر پارلیامنت استریت تا وایت هال قدم بزنید، از ساختمانهای دولتی عبور کنید و آنگاه شما میتوانید خیابان کوچکی در سمت چپ خود ببینید.

 

پارکها و باغها

زمانی که از دیدن ساختمانها خسته شدید، میتوانید در یکی از پارکهای زیبای لندن بنشینید و یا قدم بزنید. در وسط هاید پارک دریاچه ای به نام سرپنتاین قرار دارد و شما میتوانید سوار قایقی بر روی آب شوید. این مکان، جای مناسبی برای فرار از جمعیت  و سر و صدای شهر است. شما میتوانید در جایگاه سخنرانی که نزدیک ماربل آرک هست به سخنرانی افراد گوش فرا دهید. مردم از سراسر جهان برای ایراد سخنرانی به این محل می آیند.

شما میتوانید اگر مایل باشید از سخنرانان، سوالات مشکل بپرسید. یا میتوانید در جایگاه سخنرانی قرار گرفته و برای مستمعین سخنرانی کنید. کنزینگتون گاردنز نزدیک هاید پارک است. در اینجا شما میتوانید مجسمه پترپان پسری مشهور در قصه ای کودکانه، اثر سر جیمز متیو بری را ببینید.

ریجنتز پارک مرکز باغ وحش لندن است. باغ وحش هزاران پرنده و حیوانات دیگر از سراسر جهان در خود دارد. همچنین در پارک سالن نمایش هم وجود دارد. در شبهای تابستان شما میتوانید زیر آسمان شب بنشینید و نمایشی از ویلیام شکسپیر مشهورترین نویسنده انگلستان را ببینید. پارک سنت جیمز نزدیک مرکز خرید اصلی است. این پارک کوچکتر است اما بسیاری از مردم فکر میکنند که آن زیباتر است.

 

  • فروشگاهها

مشهورترین فروشگاه در لندن که بعضی آن را مشهورترین در جهان میدانند، هارودز در نایتز بریجز است. این فروشگاه در سال ۱۸۴۹ افتتاح شد. خیابان آکسفورد فروشگاههای بزرگی مانند سلفریجز، مارکز و اسپنسر، جان لویس و دبنمز دارد. همیشه مردم زیادی در حال دیدن از فروشگاهها هستند. اما در کریسمس هزاران نفر بیشتر، برای دیدن چراغانیهای شگفت انگیز کریسمس به آنجا می آیند و برای خانواده و دوستانشان هدیه کریسمس میخرند. چرینگ کراس رود بخاطر کتابفروشیهایش معروف است. در آن محل کتابفروشیهای زیادی وجود دارد که کتابهای قدیمی و جدید میفروشند.

یکی از قدیمیترین و مشهورترین کتابفروشیها فویلز است. این کتایفروشی هزاران کتاب دارد اما بعضی اوقات یافتن کتابی که میخواهید سخت است. کوونت گاردنز زمانی فروشگاه مواد غذایی بزرگی بود اما حالا از تعداد زیادی فروشگاه کوچک و کافه برخوردار است. در آنجا نمایشهای خیابانی هم، اجرا میشود. دو فروشگاه خیلی معروف در لندن هست.

پتیکوت لین مارکت (روزهای یکشنبه باز است) در خیابان میدل سکس قرار دارد و جایی مناسب برای خرید لباسهای ارزان و لوازم خانگی است. در فروشگاهی به نام پورتوبلورود (روزهای شنبه باز است) شما میتوانید ساعتهای قدیمی، میز و صندلی قدیمی و صدها چیز دیگر خریداری کنید.

 

و خوردن

تقرببا شما میتوانید هر غذایی از هر کشوری را در لندن پیدا کنید. در سوهو در منطقه وست اند لندن، شما میتوانید رستوران ایتالیایی، هندی، چینی، ژاپنی، یونانی و تعداد زیادی از مناطق دیگر جهان را بیابید و غذای آنها را بخورید. همچنین هزاران میخانه در شهر موجود است. در خیلی از میخانه ها شما میتوانید بخوبی بنوشید و بخورید. چرا مقداری چیپس و ماهی انگلیسی نمیخورید؟ آنها ارزان و برای خوردن مناسب هستند. شما میتوانید در ریتز پیکادلی یا در هتل ساوی واقع در استراند چای بنوشید.

 

بیرون رفتن

نمایشها و موسیقی

منطقه وست اند لندن دارای بهترین نمایشهای جهان است که البته بلیط آنها میتواند گران باشد.

بعد از ظهرها بیرون بروید چون اغلب ارزانتر تمام میشود. نمایشی که مناسب هر شخصی است و توسط شرکت رویال شکسپیر در سالن نمایش باربیکن اجرا میشود. نام این نمایش “تله موش اثر آگاتا کریستی” است. (این نمایش از سال ۱۹۵۲ شروع شد و هزاران بازدید کننده نمایش را دیدند). در لندن سینماهای زیادی هم دیده میشود. گرانترین آنها در منطقه وست اند قرار دارند ولی شما میتوانید در روزهای دوشنبه بلیط آنها را ارزانتر تهیه کنید.

شما میتوانید در رویال اپرا هاوس در کانونت گاردن، رویال آلبرت هال در کنسینگتون کور، لاندن کلسـئوم در سنت مارتینز لین و باربیکن سنتر، سیلک استرین به موسیقیها و آوازهای سراسر جهان گوش فرا دهید. برای تماشای باله به سالن نمایش سدلرز ولز در خیابان روزبری یا به رویال اپرا هاوس بروید.

برای بدست آوردن بلیط ارزان قیمت، یک یا دو ساعت قبل از شروع نمایش اقدام به خرید کنید. آیا دوست دارید به موسیقی جاز گوش دهید؟ شما میتوانید قطعاتی از بهترین موسیقی جاز را در باشگاه رونی اسکات واقع در خیابان فریث یا در بولز، در بارنس واقع در بارنس بریج و یا در باشگاه ۱۰۰ واقع در خیابان آکسفورد پلاک ۱۰۰ گوش کنید.

 

ورزش

تعدادی از معروفترین باشگاههای فوتبال انگلیسی در لندن قرار دارند. شما میتوانید بازی آرسنال در استادیوم آرسنال واقع در اونل رود، ۵ شمالی ببینید. بازی چلسی را در استمفورد بریج، فولهم رود در منطقه ۶ جنوب غربی ببینید و تماشاگر بازی تاتنهام هاتسپور در وایت هارت لین، های رود، ۱۷ شمالی باشید. برای دیدن بازی تماماً انگلیسی مانند کریکت به لردز کریکت گراند واقع در سنت جان وود شمال غربی شماره ۸ بروید. اینجا “خانه کریکت” برای بیشتر مردم انگلیس است.

 

موزه ها و گالریها

بریتیش میوزیم در گریت راسل استریت بزرگترین موزه بریتانیاست که بلیطهای آن رایگان است. موزه لندن در لاندن وال شماره ۱۵۰ جالبترین موزه شهر است. این موزه داستان لندن و مردم آن را بازگو میکند. موزه دیگری که داستانی را نقل میکند موزه تصاویر متحرک در سواحل جنوبی (زیر پل واترلو) است. این موزه داستان سینما و تلویزیون را بیان میکند و چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن برای بازدید کنندگان مهیا دارد.

شما میتوانید با بازیگران فیلم “ست” بازی کنید و یا اخبار تلویزیون را بخوانید. هر ساله چهار میلیون نفر از نشنال گالری در میدان ترافالگار بازدید میکنند. آنها به منظور دیدن بیش از ۲۰۰۰ تصویر به آنجا می آیند. بلیطها رایگان هستند. در نشنال پورتریت گالری در سنت مارتینز پلیس شما میتوانید تصاویر افراد مشهور را ببینید. در اینجا هم بلیطها رایگان هستند. در لاندن دانجن در خیابان تولی موزه وحشت قرار دارد. هر ساله نیم میلیون نفر از این موزه بازدید میکنند.

اما همیشه آنقدر نمیمانند تا همه را ببینند. موزه مادام تسو مارولون رود بخاطر ساخته شدن مجسمه های مومی مشهور است. شما میتوانید افراد مشهور در گذشته و حال مانند آبراهام لینکلن، ماهاتما گاندی، نلسون ماندلا، پاواروتی، مریلین مونرو، چارلی چاپلین، سیلوستر استالونه را ببینید. و در اطاق وحشت هم افراد بد را ببینید.

 

اماکن و رژه ­ها

 

شهر

ساکنان لندن اغلب درباره شهر صحبت میکنند. آنها در مورد قدیمی ترین قسمت لندن صحبت میکنند،  محل بانک انگلستان و خیلی از دفاتر بزرگ دیگر. حدود ۵۰۰۰ نفر در شهر زندگی میکنند که آخر هفته ها شهر خالی به نظر میرسد. اما بین دوشنبه تا جمعه نزدیک به ۵۰۰ نفر به منظور کار در بانکها و دفاتر وارد شهر میشوند.

در جستجوی مردان شهر با کت و شلوار سیاه و چتر باشید. کلیسای سنت پل در مرکز شهر و بانک انگلستان موزه های جالبی دارند که شما میتوانید از آنها بازدید کنید. همچنین در شهر یک ساختمان بلند به ارتفاع ۶/۶۰ متر هست که بنای یادبود نامیده میشود. سازنده این ساختمان هم کریستوفر رن میباشد. محل ساخت آن جایی است که آتش سوزی لندن در سال ۱۶۶۶ شروع شد.

 

 

تعدادی از روزهای جالب و هیجان انگیز

هر سال در صبح روز شنبه در ماه ژوئن “پیاده نظام” و “سواره نظام” در مقابل ملکه رژه میروند. نام این رژه “رژه رنگارنگ” است. “رنگارنگ” پرچمی است که سربازان حمل میکنند. هزاران نفر در بازار اصلی می ایستند تا ملکه و سربازانی که عبور میکنند را ببینند. کارناوال نتینگ هیل هیجان انگیز در آخرین یکشنبه و دوشنبه ماه آگوست انجام میشود. دو نوع رژه جالب برای دیدن در خیابانهای نزدیک پرتوبلو رود و لدبروک گروو برگزار میشود که یکی در روز یکشنبه و دیگری در روز دوشنبه انجام میشود و شما میتوانید آنها را تجربه کنید.

در دومین شنبه ماه نوامبر، اهالی لندن میتوانند شهردار جدیدشان را در “نمایش شهردار” ببینند. رژه ای از منشن هاوس، خانه شهردار، تا استراند. شهردار یکی از مهمترین اشخاص شهر بعد از ملکه است. اولین شهردار لندن، هنری فیتزیلوین در سال ۱۱۸۹ بود. شهردارها تا زمان حکمرانی هنری هشتم، جناب شهردار خوانده نمیشدند. اتوبوسهای قرمز بزرگ …. پلیسهای لندن ….. قصر باکینگهام ….. جایگاه سخنرانها ….. بیگ بن …… کارناوال نتینگ هیل ….. اینها چیزهایی هستند که شما میتوانید در لندن پیدا کنید. اما خیلی بیشتر و بیشتر از اینها هستند. بیایید و ببینید.

یک پیشنهاد:

بلیط یک طرفه

جادوگران پندل

شرلوک هولمز و پسر دوک

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید

شاید برایتان مفید باشد

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.