به وب سایت
زهرا محقق طوسی
خوش آمدید

بازدید کلی 142 , بازدید امروز 2 بازدید امروز

شهرگردی سبب شادی می شود

به جای نشستن در یک گوشه و مورد هجوم افکار منفی قرار گرفتن، به تنهایی یا همراه با یک یا چند نفر از دوستان به دیدن جاذبه‌های دیدنی شهرتون برید. مثلاً قرار بگزارید یک روز در هفته از پارکها، کاخها، آثار باستانی و …. شهرتون بازدید داشته باشید.

این کار چندین فایده براتون داره. هم فعالیت بدنی دارید، هم از گذشته و حال شهر یا کشورتون مطلع می­شید و این یادگیری سبب شادی درونی و بالا رفتن اعتماد به نفستون می­شه.

از اینکه وقتتون رو بیهوده نگذروندید در خودتون احساس ارزشمند بودن می­کنید. فایده دیگه، در جمع دوستان قرار گرفتن و همراه شدن با کسانیه که از نظر فکری به شما نزدیک هستند و در پایان روز، حس خوبی دریافت خواهید کرد و هفته پیش رو رو با انرژی بیشتری آغاز کرده و با انرژی خوبی هم به پایان خواهید رسوند.

 

سفر و شادی

سعی کنید در برنامه­­‌ریزیهای روزمره، سفر رو هم در نظر داشته باشید. در سفر، شما با افراد متفاوتی آشنا شده و ارتباطات اجتماعی شما افزایش پیدا خواهد کرد. در سفر مجبور می‌شید از توانمندیهای بالقوه‌تون استفاده کنید. در چالش قرار گرفتن ها باعث رشد درونی شما می شند.

شاید در ابتدا سخت باشه ولی درنهایت وقتی سربلند از اون چالش خارج شدید احساس شادی تمام وجودتون رو پر خواهد کرد. از اینکه از منطقه امن خارج شده و از نیروهای درونیتون استفاده کردید، اون لحظات براتون بسیار لذت بخش و شادی آور خواهد بود.

دیدن مناظر و آثار باستانی شهرها یا کشورهای دیگه بسیار لذت بخشه و شما رو از زندگی کسل بار و خسته کننده خارج میکنه. طبیعتگردی هم می‌تونه براتون نوعی ورزش به حساب اومده و هم نوعی تعامل با موجودات زنده و طبیعت باشه. دوستی و ارتباط با کوهها، درختها، رودخونه‌ها و …. شنیدن صدای آب جاری در دل کوه یا اعماق دره، صدای گوسفندها به هنگام چرا، آواز پرنده‌ها، تک تک سلولهای وجودتون رو از شادی و لذت آکنده خواهند ساخت.

استشمام نم بارون در جنگل و فرو بردن اکسیژن و هوای سالم به داخل ریه ها، قدم گذاشتن بر روی برگها و ساقه های خشک درختها و شنیدن شکسته شدن اونها زیر پاها، آیا چیزی جز لذت و شادی بهمراه خواهد داشت؟

 

با بخشیدن خود و دیگران، شادی را به خود هدیه دهیم

همه میدونیم که ما انسانها ناقص و خطاکاریم. بنابراین مجاز هستیم اشتباه کنیم. فقط پیامبران و اولیاء الهی از اشتباه به دور هستند. پس باید سعی کنیم اشتباهات خود و دیگران رو ببخشیم. بخشیدن باعث میشه نیرویی رو که صرف نفرت و دادن حس بد به خود و دیگران میشه رو از بین برده و وجودمون آکنده از رضایت و شادی درونی بشه.

واضحه که از اون نیرو و حس بد میتونیم برای رشد خودمون و دیگران بهره ببریم. خداوند هم شخص خطاکار رو در صورت توبه واقعی میبخشه، ما که بنده او هستیم.

 

با شکرگزاری کردن از نعمات خداوند راه ورود شادی به روح و روان رو باز کنیم
مسلمه که ما در زندگی کم و کاستی داریم و این خاصیت دنیای واقعیه. اما در کنار دردها و …. نعماتی هم داریم که افراد دیگه از اون بهره مند نیستند. پس با یادآوری و دیدن نعمات، حس رضایت و شادی رو نصیب خودمون کردیم. شاید در بسیاری از اوقات لازم نباشه برای بدست اوردن شادی هزینه گزافی پرداخت کنیم. شادی در کنار ماست و فقط …..

به قول سهراب سپهری:

چشمها را باید شست                                       جور دیگر باید دید

 

با افزایش هورمون اندورفین شادی به سراغتان می آید

این هورمون شادی آور است و چقدر خوب است که ما بتونیم آگاهانه اون رو در خون افزایش بدیم.

با خوردن شکلات تلخ، میزان اندورفین بالا رفته و ما احساس شادی میکنیم. شاید شما این تجربه رو قبلا داشتید. من وقتی شکلات تلخ میخورم احساس خوب و شادی میکنم.

 

آیا خوردن بستنی شادی آور است؟

خوردن بستنی برای من بسیار نشاط آوره. بعد از خوردن بستنی احساس میکنم که انرژی روحی و روانی از دست رفته، بازیافت شده و من مجددا میتونم به امور رسیدگی کنم.

چرا شادی ؟ (۱)

چرا شادی ؟ (۳)

چرا شادی ؟ (۴)

 

 

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید

شاید برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.