Menu

خاطرات و عکسهای آذربایجان شرقی

تاریخ سفر: شهریور ۱۳۹۵

سفرم در قالب تور و با آژانس دالاهو بود.ارسباران یا قره داغ، ناحیه کوهستانی وسیعیه که در شمال آذربایجان شرقی که از شمال کوه قوشاداغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده شده. ارسباران در شرق با مشکین شهر و مغان، در جنوب با سراب، در غرب با تبریز و مرند هم مرزه.

جنگلهای ارسباران

پلهای خدا آفرین اسم دو پلی هست که چند صد متر با هم فاصله دارند. این پلها بر روی رود ارس ساخته شدند و در مرز بین ایران و آذربایجان قرار دارند. لیدر به ما میگفت الان اون سمت پل، آذربایجان قرار داره و بعضی از محلیهای اونجا برای خرید از مرز رد شده و وارد آذربایجان ایران میشوند.

حمام کردشت در زمان شاه عباس صفوی در روستای کردشت ساخته شده و شاهان حق استفاده از اون رو داشتند ولی در زمان قاجار تغییر میکنه و مورد استفاده مردم قرار میگیره. روستای کردشت در زمان جنگ ایران و روسیه خیلی مهم بوده.

یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی که در شهرستان جلفا قرار گرفته آسیاب خرابه است. آسیاب خرابه آسیابی آبی بوده که سالها پیش مورد استفاده مردم محلی قرار میگرفته و حالا به دلیل خرابی از کار افتاده و دلیل شهرت اون هم، همینه. آسیاب خرابه شامل آبشارهای کوچک و بزرگیه که از کوه کیامکی سرچشمه میگیره و سطح دیواره ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزی هست که زیبایی خاصی به این آبشار میده و در اطراف اون درختهای انجیر دیده میشه.آسیاب خرابه

کلیسای سنت استپانوس، دومین کلیسای مهم ارامنه ایرانه که از نظر اهمیت بعد از قره کلیسا قرار داره. این بنا در نزدیکی شهرستان جلفا قرار داشته و از مناظر زیبایی برخورداره. ساخت اون در قرن ۹ میلادی بوده و بعد از زلزله مورد آسیب زیادی قرار گرفته و در دوره صفویه بازسازی شده. همچنین این کلیسا ثبت شده آثار ملی ایران و یونسکو هست و مورد احترام تمامی مسیحیان و ایرانیان قرار گرفته. سنت استپانوس از استفان، اولین شهید راه مسیحیت گرفته شده که در دیگر کشورها هم کلیساهایی به همین نام دیده میشه.کلیسای سنت استپانوسرود ارس

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *